تاریخچه


  این واحد دانشگاهی با هدف گسترش و دسترسی به فرصت های آموزشی و پژوهشی به استناد مصوبه هیات امنای دانشگاه مورخ 16/12/1389 فعالیت خود را به عنوان یکی از واحدهای بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی شروع نموده است. در این راستا این واحد دانشگاهی توانسته است با جذب اساتید فرهیخته با مدرک دکتری، جذب نیروی انسانی،  سرمایه گذاری، همکاری با دانشگاه ها، پژوهشکده ها، بنیادها و مراکز علمی معتبر جایگاه علمی، آموزشی و پژوهشی خود را در سطح منطقه ای و فرامنطقه ای توسعه و تحکیم نماید.

از اهداف و سیاست های مهم این واحد دانشگاهی این است که در آموزش با استانداردهای کیفی بالا اعم از آموزش های کلاسیک و آموزش های حرفه ای و در جهت تقویت و گسترش تحقیقات با گرایش کاربردی و فراهم کردن زمینه برای نو آوری ها و کارآفرینی و گسترش شرکت های دانش بنیان گام بردارد.

این واحد بین المللی از سوی دانشگاه آزاد اسلامی ماموریت اجرای تاسیس دانشگاه بین المللی دی-هشت را در ایران  به عهده گرفت. در همین راستا، تفاهم نامه تاسیس دانشگاه دی هشت بین دانشگاه آزاد اسلامی و دبیرکل دی هشت با حضور وزیر صنایع و معادن ایران به امضاء رسید. براساس مصوبه اجلاسیه سران کشور دی هشت مقرر شد دانشگاه دی هشت در ایران شکل بگیرد. پس از ارزیابی های بعمل آمده از وزارت امور خارجه، با توجه به معیارهای مختلف از جمله معیارهای علمی، فضای آموزشی، آزمایشگاهی و رفاهی و موقعیت مکانی مجتمع بین المللی آیت اله آملی با بیشترین امتیاز توانسته میزبانی این دانشگاه را به عهده بگیرد. گروه دی هشت  شامل هشت کشور مسلمان درحال‌توسعه - ایران، اندونزی، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه - ازجمله هم‌پیمانانی هستند که به‌منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی و تقویت و نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی و برقراری گفت‌ و گو با کشورهای صنعتی تشکیل شده است. اهداف اصلی این گروه شامل توسعه اقتصادی، اجتماعی، تقویت موقعیت کشورها و روابط بازرگانی تقویت حضور کشورهای عضو در تصمیم‌گیری های جهانی، ارتقاء زندگی و آموزش‌های این هشت کشور می‌باشد.

 با توجه به بین‌المللی شدن واحد آیت اله آملی و حضور در عرصه جهانی آموزش عالی، ضرورت افزایش آشنایی به  زبان انگلیسی برای اساتید و کارکنان و از سوی دیگر نیاز دانشجویان، بخصوص دانشجویان دوره دکتری، تفاهم‌نامه‌ای بین واحد آیت اله آملی و مرکز زبان آکسفورد منعقد و تنها نمایندگی کالج زبان آکسفورد در شمال کشور به واحد آیت اله آملی اهدا شد. کالج زبان آکسفورد (OLC) یک موسسه مستقل انگلیسی است که در انگلستان و ولز با شماره (07204667) به ثبت رسیده است و وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی در آکسفورد می باشد.

مجتمع بین المللی آیت اله آملی در مراکز بین المللی همچنین نقش فعالی دارد. عضویت در انجمن مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسایهل (ASAIHL)، عضویت در مرکز همکاری های بین المللی آکسفورد OICC، عضویت در  اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام (FUIW) و ایسسکو (ISSESCO) از جمله همکاری های بین المللی این مجتمع دانشگاهی می باشد.

مجتمع بین المللی آیت اله آملی علاوه بر همکاری با موسسات بین المللی معتبر در جهان، با برخی از دانشگاه ها به منظور ترویج همکاری های علمی و فرهنگی ارتباط دارد. این واحد با اهداف فعالیت های مشترک علمی و فرهنگی، برنامه های تحقیقاتی مشترک، تبادل دانشجویان، پژوهشگران و اعضای هیات علمی، فرصت های مطالعاتی اساتید، شرکت در سمینارها و جلسات علمی، ویژه برنامه های کوتاه مدت دانشگاهی، تبادل نشریات و مطالب علمی با دانشگاه های مدیترانه شرقی (EMU)، مطالعات خارجی توکیو (TVFS Japan)، سوماترا و  سوراباتای در اندونزی، بایرو در نیجریه، و دانشگاه هاکاری ترکیه تفاهم نامه همکاری به طور مشترک دارد.